Euromajdan czyli rewolucja u bram Unii Europejskiej

Na prośbę Ukraińców pragnących by “świat się dowiedział”, zamieszczam fotorelację z wydarzeń na Majdanie i okolicach 7-8 grudnia 2013 r. 

Pierwszy kontakt z protestującymi między Placem Niepodległości a Majdanem. Ukraińcy 
mówiąc o proteście używają pojęcia rewolucja.

1Euromajdan 007

Janukowycz w wywiadzie zamiast ukraińskiego słowa oznaczającego choinkę użył rosyjskiego “jołka”, co stało się później powodem do żartów oraz przyczynkiem do strojenia choinek na antyrządową modłę.

1Euromajdan 037

Podczas wiecu przewijają się różni politycy. W użyciu pojęciu “sława” i “hańba” w brzmieniu jak po polsku. Prawie każdy z polityków zaczyna i kończy mowę wyrażeniem “Sława Ukrainie”, na co tłum się ożywia i odpowiada “Herowam Sława”. Rzadziej pada pozdrowienie “Sława Nacji”, na co odpowiedź brzmi “Warogom śmiersz”. Na telebimie m.in. Jerzy Buzek i Jacek Saryusz-Wolski.

1Euromajdan 124

Celebrytą politycznym był Micheil Saakaszwili, który powiedział, że Ukrainę wspiera “Gruzja, Mołdawia i Europa”.  Poruszającego się przez tłum Saakaszwilego otaczał pięciometrowy kordon kamerzystów, fotografów itp. Saakaszwili przemawiał po ukraińsku, gdyż studiował w Kijowie.

1Euromajdan 136

Podczas tych dwóch dni raz widziałem polską flagę, nie spotkałem też nikogo z Polski (choć był wóz transmisyjny TVN-u). Z drugiej strony, od Ukraińców słyszałem, że jest dużo Polaków.

1Euromajdan 162
1Euromajdan 174

Prowokacja to pojęcie, które często pojawiało się w przemowach polityków, jak i szeregowych rewolucjonistów. Poniżej akcja milicji obywatelskiej (w dosłownym znaczeniu).

1Euromajdan 184

Organizacja Euromajdanu obejmuje oprócz obronno-barykadowych również kwestie kulinarne.

1Euromajdan 123

Toast za rewolucję. Ivanna (druga z lewej) mówi, że to jej trzecia rewolucja: pierwsza – rewolucja na granicie, druga – pomarańczowa, trzecia – Euromajdan. Utarczek z Kuczmą nie zalicza do rewolucji, jedynie do czegoś w rodzaju rebelii. Kończymy na jednej kolejce, gdyż rewolucjonistki – jak mi tłumaczą – ze względu na łatwość prowokacji, muszą pozostać trzeźwe.

Toast za rewolucję

Ksiu (pierwsza z lewej) – mój kijewski kontakt. Obawia się, że Janukowycz w Soczi właśnie podpisał umowę na mocy, której Ukraina wejdzie do stworzonej przez Rosję unii celnej. Poza tym – jak twierdzi – istnieje niebezpieczeństwo niepokojowych prób obalenia Janukowycza.

victory

Przychodzi Waleryj, mąż jednej z rewolucjonistek, zaangażowany w organizację Euromajdanu, rewolucyjny samiec alfa. W nerwowy sposób referuje jakieś problemy organizacyjne (rozumiem jedynie ‘sto chlebów’), po czym przechodzi na luźniejsze tematy i rozchodzimy się.  Następnego dnia, w niedzielę o 12.oo planowany jest główny wiec, ma się pojawić milion osób.

waleryj

Niedziela, 9 grudnia, samo południe.
Euromajdan 001
Euromajdan 073
Przedstawiciele kijewskich środowisk hipsterskich.
Euromajdan 162

Blokada na ulicy Bankowej, na której znajdują się budynki administracji prezydenckiej.
Euromajdan 244

Ukraińcy w swoim proteście są bardzo zacięci. Jak twierdzą demonstracje w ich kraju są niebezpieczne, dlatego przychodzą na nie w kaskach.

Euromajdan 332

Blokada w okolicy parlamentu. z jednej strony protestujący, z drugiej niewielu przedstawicieli Partii Regionów, pomiędzy nimi policja.

Euromajdan 468
Euromajdan 400

Pomiędzy liniami strefa dla fotoreporterów

Euromajdan 515

W odwodzie stał Bierkut.

Euromajdan 548

Zdaniem Ukraińców, pomarańczowa rewolucja była radosna, Euromajdan takim nie jest.

Euromajdan 544

Blokada ulicy Bankowej wieczorem. Na trzecim planie zmilitaryzowane oddziały.

Euromajdan 638
Euromajdan 644

Linia konfrontacji w okolicach parlamentu.

Euromajdan 680

W oczekiwaniu na atak?

Euromajdan 622

Euromajdan 716

Good-bye Lenin. Pomimo swej waleczności i rozbudzonych nastrojów nacjonalistycznych (flagi czerwonoczarne), Ukraińcy pozwalali, aby pomnik Lenina stał w odległości kilometra od Placu Niepodległości aż do 8 grudnia 2013 r. Podobno fragmenty pomnika można już kupić na e-Bayu.
Euromajdan 763